Летние сборы команд вузов-участников Чемпионата Мира по программированию

Петрозаводск-2012

Yandex
 

Day 01
  
Day 02
  
Day 03
  
Day 04
  
Day 05
  
Day 06
  
Day 07
  
Day 08
  
Day 09
  

Petr Mitrichev Contest 10, Saturday, September 1, 2012

Last success: 04:58:39, Kharkiv NU SobolevTeam: Sobolev , problem H
Last submit: 04:59:57, SPb SU Canyon: Boykiy, Pyshkin, Sokolov, problem F

PlaceTeam nameA
28/91
B
19/104
C
1/2
D
4/32
E
0/0
F
3/87
G
39/86
H
13/84
I
0/0
TotalTimeDirtRatingSE
1.
SPb SU 4: Egorov, Kunyavskiy, Suvorov
+1
1:08
+
0:56
-
+
2:41
-
+1
2:58
+
1:13
+3
4:09
-
688845%200.000.61
2.
SPb NRU ITMO 1: Kever, Mayorov, Nigmatullin
+
2:28
+
0:46
-
+2
4:57
-
+1
3:32
+
1:45
+
1:59
-
698933%195.000.61
3.
Kiev NU BZFlags: Maksay, Tverdokhleb, Yedemskiy
+
2:22
+
1:43
+
4:03
-
-
-3
2:34
+
1:02
+2
4:32
-
586328%158.540.56
4.
SPb SU Canyon: Boykiy, Pyshkin, Sokolov
+1
1:15
+
1:11
-
-
-
-15
4:59
+
1:34
+
4:35
-
453720%123.810.45
5.
SPb SU Angry Muffin: Andreev, Karpov, Smykalov
+
2:22
+
1:05
-
+1
3:29
-
-4
3:45
+2
4:28
-
-
474642%120.930.50
-
Ponomarev, Popelyshev, Utkelbayev
+2
2:08
+
1:08
-
-
-
-19
4:57
+1
1:13
+7
4:50
-
476171%  
6.
Moscow SU SG: Dubinin, Mokin, Sadkov
+
2:35
+1
1:48
-
-
-
-
+1
0:31
-
-
333540%88.640.36
7.
SPb NRU ITMO 4: Kovsharov, Minaev
+1
0:57
-
-
-
-
-
+
1:16
+
4:42
-
343625%86.670.41
-
Dmitry Sobolev
+
0:19
+3
4:18
-
-
-
-
+1
1:47
-1
4:59
-
346557%  
8.
Nizhny Novgorod SU: Epifanov
+
0:52
+2
4:24
-
+
2:02
-
-
-4
4:46
-
-
347940%84.780.62
9.
Moscow SU ST: Kaluzhin, Pyaderkin, Rogulenko
+1
3:08
+5
1:36
-
-
-
-5
3:30
+
1:15
-
-
348066%82.980.36
10.
Moscow SU Trinity: Akhmedov, Ivanov, Shlyunkin
+
1:19
+
4:37
-
-4
4:59
-
-
+
2:06
-
-
34820%81.250.36
11.
NRU HSE Viral Team: Alipov, Kolupaev, Kouprin
+4
2:12
+1
3:49
-
-
-
-
+1
0:50
-
-
353366%79.590.36
12.
Belarusian SUIR: Berezhnov, Bryukov, Ropan
+
2:20
-
-
-
-
-2
4:58
+
1:01
+6
4:41
-
360466%78.000.41
13.
Moscow IPT The Sun: Chebanov, Rukhovich, Smirnov
+2
1:18
+4
4:41
-
-3
2:53
-
-4
4:57
+1
2:14
-
-
363470%76.470.36
-
PVP Team: Abizyaev, Chalyshev, Khaustov
+1
4:43
+
4:48
-
-
-
-5
4:59
+
1:41
-1
4:54
-
369325%  
14.
Kharkiv NU SobolevTeam: Sobolev
+
1:18
-
-
-
-
-
+
1:28
+13
4:58
-
372581%75.000.41
-
Zhukov Team: Zhukov
-5
4:55
+5
1:03
-
-
-
+11
4:16
+1
2:32
-
-
381185%  
15.
Saratov SU 2: Davtyan, Gusarov, Kudryashov
-
-4
3:44
-
-
-
-
+
0:40
+
1:42
-
21430%49.060.42
16.
Odessa NU 1 2/3: Monastyrshin, Petrov, Polyakov
+
1:46
-
-
-3
3:52
-
-
+
1:36
-1
4:59
-
22030%48.150.26
17.
Ural FU Orange: Dolgorukov, Schelkonogov, Soboleva
+2
2:22
-
-
-4
4:18
-
-
+
1:12
-
-
225450%47.270.26
18.
Altai STU 1: Esipenko, Silin, Uvarov
+
3:05
-1
3:38
-
-7
3:53
-
-
+
1:22
-1
4:58
-
22670%46.430.26
19.
Saratov SU 1: Agapov, Bondarenko, Fefer
-2
1:57
+2
3:16
-
-
-
-
+
0:33
-
-
227050%45.610.36
20.
Kazakh-British TU: Almakhan, Aytbayev, Satylkhanov
+2
3:04
-8
2:41
-
-
-
-7
3:27
+
0:52
-
-
227750%44.830.26
21.
Moscow SU Room 315: Artyukhin, Ignatyev, Paramonov
+3
2:50
-7
4:52
-
-
-
-
+
1:05
-13
4:44
-
229560%44.070.26
22.
Ural FU Grisha IMC: Merkuriev, Pesterev, Rubinchik
-8
4:40
-
-
-
-
-
+
1:24
+5
3:10
-
237471%43.330.42
23.
Petrozavodsk SU 3: Kukushkin, Podkopaev
-3
4:48
+1
1:11
-
-
-
-
+5
3:17
-
-
238875%42.620.36
24.
SPb NRU ITMO 2: Demyanyuk, Komarov, Krotkov
-4
4:59
-13
4:27
-
-
-
-
+
1:21
+3
4:17
-
239960%41.940.42
25.
Donetsk NU United: Kravtsov, Kuskov, Lomonos
-
+4
4:16
-
-
-
-
+
1:08
-
-
240566%41.270.36
26.
Izhevsk STU: Gatin, Burlakov, Smirnov
+
3:19
-1
4:57
-
-
-
-
+1
3:09
-
-
240833%40.620.26
27.
Moscow IPT Ababahalamaha: Anurin, Dmitriev, Ostanin
-1
3:13
+3
4:03
-
-
-
-
+1
1:27
-8
4:59
-
241166%40.000.36
28.
University of Latvia: Gopaks, Senko, Vihrovs
-
-
-
-
-
-
+
1:13
+3
4:56
-
242960%39.390.42
29.
Petrozavodsk SU 1: Fedulin, Filippov, Ioffe
+
2:26
-4
4:53
-
-1
4:49
-
-
+6
3:55
-
-
250175%38.810.26
30.
Moscow IPT Calculating Gibbon: Dovgal, Kashin, Krasnoperov
+3
2:24
-3
4:58
-
-
-
-
+3
4:17
-
-
252175%38.240.26
31.
Moscow IPT dot.COM: Mashrabov, Osipov, Tsygler
+8
4:39
-11
4:59
-
-
-
-
+
1:36
-
-
253680%37.680.26
32.
Petrozavodsk SU 2: Filyov, Pyatin, Shapovalov
-
-
-1
4:57
-
-
-
+
0:47
-
-
1470%18.570.13
33.
Samara SAU Teddy Bears: Dergunov, Semushin
-
-
-
-3
4:14
-
-2
4:43
+
1:37
-
-
1970%18.310.13
34.
Perm SU: Akimov, Osherov, Zayakin
-1
2:40
-
-
-
-
-1
3:23
+2
2:10
-
-
117066%18.060.13
35.
Orel STU: Dobrikov, Smolyakov, Yakovlev
-4
4:56
-
-
-
-
-
+2
2:10
-
-
117066%17.810.13
36.
SPb NRU ITMO 3: Shevchenko, Vasiliev
+
3:03
-
-
-
-
-
-4
4:58
-
-
11830%17.570.38
37.
Belarusian SU Bronze team: Gritskevich, Kolesov, Nekrashevich
+3
4:51
-
-
-
-
-1
2:21
-2
4:39
-
-
135175%17.330.38
38.
Novosibirsk SU: Beloshapko, Scherbina, Stenenko
-
-1
4:59
-
-
-
-1
1:24
-
+4
4:44
-
136480%17.110.71
-
Kazmenko, Ginzburg
-1
4:00
-
-
-
-
-
+6
4:08
-
-
136885%  
39-40.
SPb SU 12: Demidov, Ginzburg, Sayfutdinov
-
-
-
-
-
-2
0:50
-3
4:46
-
-
000%0.000.00
39-40.
Petrozavodsk SU 4: Blenikov, Ermakov, Ermishin
-
-1
1:45
-
-
-
-
-
-
-
000%0.000.00
Submits sent:9110423208786840486
Accepted:28
(30%)
19
(18%)
1
(50%)
4
(12%)
0
(0%)
3
(3%)
39
(45%)
13
(15%)
0
(0%)
107
(22%)
Dirt:34
(54%)
31
(62%)
0
(0%)
3
(42%)
0
(0%)
13
(81%)
34
(46%)
46
(77%)
0
(0%)
161
(60%)
Wrong Answers:51
(56%)
48
(46%)
1
(50%)
21
(65%)
0
(0%)
12
(13%)
34
(39%)
64
(76%)
0
(0%)
231
(47%)
Time Limits:3
(3%)
16
(15%)
0
(0%)
6
(18%)
0
(0%)
50
(57%)
7
(8%)
2
(2%)
0
(0%)
84
(17%)
Run-Time Errors:3
(3%)
8
(7%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
3
(3%)
3
(3%)
3
(3%)
0
(0%)
20
(4%)
Presentation Errors:6
(6%)
13
(12%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
4
(4%)
1
(1%)
0
(0%)
0
(0%)
24
(4%)
Memory Limits:0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
1
(3%)
0
(0%)
14
(16%)
2
(2%)
1
(1%)
0
(0%)
18
(3%)