PetrSU
Летние сборы команд вузов-участников Чемпионата Мира по программированию

Петрозаводск-2018

Workshop
Yandex
 

Day 01
  
Day 02
  
Day 03
  
Day 04
  
Day 05
  
Day 06
  
Day 07
  
Day 08
  
Day 09
  

Day 5: OpenCup Onsite, Warsaw U Contest

Last success: 04:58:00, Belarusian SU 1 (Kim, Lukyanov, Rak), problem G
Last Submit: 04:59:59, Petrozavodsk SU 1 (Evstafeev, Remeslennikov, Titov), problem K

PlaceTeam nameA
45/57
B
20/226
C
34/86
D
3/32
E
1/11
F
10/37
G
29/119
H
1/10
I
33/67
J
3/11
K
24/68
TotalTimeDirtRatingSE
-
* Past Glory (Korotkevich, Minaev, Vasiliev)
+1
0:09
+
2:36
+1
1:16
-7
4:59
+1
3:14
+
0:33
+
0:44
-
+
2:00
+
4:08
+
1:44
9104825%  
-
SPb Havka-Papstvo (Kopeliovich, Kunyavsky, Mavrin)
+
0:26
+2
0:21
+1
2:22
+
4:34
-
+1
3:32
+1
1:10
-
+
1:52
+2
4:48
+
1:49
9139843%  
1.
NNSU+HSE Almost Retired (Danilyuk, Kalinin)
+
0:04
+
1:56
+
1:42
+2
4:27
-3
4:59
+
1:24
+2
2:54
-
+
2:29
-
+2
1:00
8108042%200.000.46
2.
Moscow SU: Red Fanta (Ipatov, Makeev, Reznikov)
+
0:04
+2
3:49
+
2:25
-
-1
3:53
+3
1:03
+3
2:06
+4
4:50
+1
2:17
-
+
1:26
8134361%194.290.47
-
* Petr Team (Mitrichev, Kornakov, Abella)
+
0:07
+
2:13
+
3:14
-
-2
4:59
+1
4:21
+6
3:13
-
+2
4:05
+1
3:03
+
4:26
8168655%  
3.
Moscow IPT: Shock Content (Belykh, Sergunin, Stepanov)
+
0:12
+1
2:40
+
0:39
-14
4:59
-
+
3:42
+1
1:54
-
+
3:07
-
+
1:30
786722%165.280.39
-
* MIPT: Cryptozoology (Ostanin, Golovanov, Uvarov)
+1
0:06
+1
4:38
+
1:26
+1
3:09
-
-
+
0:59
-
+
1:42
-
+
2:49
795130%  
-
* MIPT: Tikhomirov
+
0:19
+6
4:47
+1
1:26
-
-2
3:45
+
3:31
+
0:50
-
+
2:18
-
+2
2:01
7109556%  
-
* AIM Tech 1 (Gimadeev, Semenov, Savinov)
+
0:19
+2
2:25
+
2:23
-5
4:59
-
+
2:59
+4
1:54
-
+
4:20
-
+1
3:45
7122850%  
-
* ITMO U + SCH (Gainullin, Morozov, Zban)
+
0:04
+1
1:18
+
1:22
-
-
-14
4:59
+
0:27
-5
4:13
+
1:47
-
+
2:39
647914%  
4.
Zhejiang U: Legilimens (Chen, Ye, Liu)
+
0:14
+5
1:50
+
2:14
-
-
-
+
1:08
-
+1
3:25
-
+1
2:48
684253%137.840.33
5.
Zhejiang U (Jiang, Liu, Yan)
+
0:14
+3
4:43
+
1:51
-
-
+
2:35
+2
1:18
-
-2
4:59
-
+1
4:12
6101650%134.210.41
6.
Moscow SU NoNames (Chunaev, Kalendarov, Koshelev)
+
0:13
+4
3:42
+1
1:15
-
-
-
+1
1:59
-
+3
2:13
-
+1
4:14
6102062%130.770.33
7.
SCH_Moscow AESC (Lifar, Romanov)
+1
0:13
+5
4:38
+
2:06
-
-
-
+
1:24
-
+
4:07
-
+3
3:13
6112460%127.500.33
8.
SPb ITMO University 1 (Budin, Yakutov, Tsaplin)
+
0:12
+4
4:57
+
2:24
-
-
-
+2
1:52
-
+2
4:08
-
+1
3:59
6123460%124.390.33
9.
Belarusian SU 1 (Kim, Lukyanov, Rak)
+
0:16
+
1:10
+
2:50
-
-
-
+14
4:58
-
+1
2:37
-
+
3:51
6124371%121.430.33
10.
Saratov SU 1 (Androsov, Dalabaev, Glazov)
+1
0:19
+13
4:49
+
2:07
-
-
-
+4
1:42
-
+
2:49
-
+
3:52
6130075%118.600.33
11.
SPb ITMO University 2 (Drozdova, Kirillov, Sayutin)
+
0:05
-5
4:41
+1
1:32
-
-
-3
4:59
+
0:32
-
+2
2:58
-
+2
3:41
563050%96.590.28
12.
SPb Abstract U (Labutin, Mahnev, Surkov)
+
0:08
-1
4:58
+
1:18
-
-
-4
4:22
+2
1:35
-
+
2:32
-
+1
3:56
563237%94.440.28
13.
Saratov SU 2 (Mescheryakov, Petrov, Piklyaev)
+1
0:18
-4
4:59
+1
2:14
-
-
-
+
1:26
-
+1
3:01
-
+
4:11
573237%92.390.28
14.
Latvia U 1 (Zajakins, Zajakins, Čivkulis)
+
0:14
-5
4:57
+
1:30
-
-1
4:37
-
+5
3:44
-
+2
3:21
-
+1
1:18
576961%90.430.28
-
* AIM Tech 2 (Safonov, Dmitriev)
+1
0:13
-4
4:59
+8
4:27
-
-
-
+1
1:41
-
+1
4:01
-
+1
3:00
5104570%  
15.
Moscow IPT: TMP (Kulkov, Machula, Semenov)
+
0:17
+23
4:46
+3
3:00
-
-
-
+
4:38
-
+3
0:58
-1
2:01
-8
4:59
5140085%88.540.30
16.
Petrozavodsk SU 2: Final Hz (Alkin, Ermolin, Kobeleva)
+
0:13
-
+
4:01
-
-
-
+
1:06
-
+
2:32
-
-
44730%69.390.23
17.
Kharkiv NU of RE (Aslandukov, Shanin, Vallas)
+
0:13
-1
1:04
+
3:49
-
-
-
+1
2:04
-
+
2:32
-
-1
4:37
453920%68.000.23
18.
SPb SU 2 (Filippov, Milshin, Zavarin)
+
0:12
-7
4:56
-
-
-
-
+2
1:39
-
+1
4:50
-
+2
2:43
466455%66.670.29
19.
IITU (Baimukanov, Chesnokov, Kuanyshbay)
+1
0:23
+2
1:51
+
3:04
-
-
-
-2
4:43
-
+1
4:40
-
-
467950%65.380.28
20.
SPb SU 3 (Gorbachev, Safonov)
+
0:16
-11
4:30
+3
2:31
-
-
-
+
4:08
-
-3
4:57
-1
0:47
+1
3:34
471050%64.150.28
-
* SPb SU: Gassa Team (Kazmenko)
+1
0:12
+1
3:02
+2
4:16
-
-
-
-
-
+1
4:52
-
-
484355%  
21.
Moscow ISIS (Mayorov, Romanov, Tarannikov)
+
0:53
-
+
3:44
-
-
-
-
-
+
3:12
-
-3
4:42
34690%47.220.19
22.
SPb SU 1 (Bochkov, Gaevoy, Makarov)
+
0:08
-14
2:48
-
-
-
+1
3:58
+4
2:20
-
-
-2
3:59
-
348862%46.360.39
23.
Altai STU (Ananiev, Fast, Lozhkina)
+
0:17
-4
1:39
+6
4:02
-
-
-
-
-
+
3:36
-1
0:15
-
359566%45.540.19
-
* Coach team (Abizyaev, Ripatti)
+
0:16
-18
4:58
-
-
-
-
+13
3:36
-
+1
4:14
-
-
376782%  
24.
Izhevsk STU Plushki (Bulatov, Tatarinov)
+
0:19
-
-
-
-
-
-11
4:59
-
+1
1:50
-
-
215033%29.820.15
25.
Tartu U (Nisumaa, Unt, Uustalu)
+
0:14
-4
4:20
-
-
-
-
-
-
+1
2:17
-
-3
4:43
217133%29.310.15
26.
Belarusian SU 2 (Grechiha, Melnichenka, Natalevich)
+
0:16
-2
4:59
+1
3:43
-
-
-
-
-
-
-
-
225933%28.810.14
27.
CTU (Bánhegyi, Choma, Vastl)
+
0:20
-
+1
4:56
-
-
-
-2
3:25
-
-
-
-7
4:35
233633%28.330.14
28.
Novosibirsk SU (Arkhipov, Matveev, Mokrousov)
+
0:24
-1
4:56
+2
4:40
-
-
-
-
-
-
-
-
234550%27.870.14
29.
Ufa SATU: Sashen'ka (Agishev, Kryukov, Valiev)
+1
0:22
-6
3:18
-
-
-
-
-5
4:59
-
+4
4:52
-
-
241571%27.420.15
30.
Petrozavodsk SU 1 (Evstafeev, Remeslennikov, Titov)
+
0:33
-
+8
4:03
-
-
-
-
-
-
-
-1
4:59
243680%26.980.14
31.
SCH_IITU (Sardarbekov, Satylkhanov)
+
0:16
-36
4:58
-
-
-
-
-
-
-
-
-
1160%13.280.02
32.
Far Eastern FU 1 (Blinov, Danilov, Zhikhareva)
+
0:20
-3
1:59
-
-
-
-
-2
4:12
-
-
-
-
1200%13.080.02
33.
Kazakh-British TU 1 (Akhanov, Kenen, Omarov)
+1
0:28
-4
3:54
-
-
-
-
-
-
-
-
-
14850%12.880.02
34.
Nazarbayev U 2 (Asmatullayev, Iyembergen, Khassen)
+1
0:36
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
15650%12.690.02
35.
Nazarbayev U 1 (Aitzhanov, Ilyassov, Manabayev)
+1
1:01
-
-12
4:59
-
-
-
-
-
-
-
-1
0:31
18150%12.500.02
-
* Valentin_E
-
-1
3:33
-
-
-
-
-
-
-
-
-
000%  
-
* SPb: Kopeliovich, Nigmatullin, Stankevich
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
000%  
-
* SCH_Petrozavodsk: Alekseev
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
000%  
Submits sent:572268632113711910671168724
Accepted:45
(78%)
20
(8%)
34
(39%)
3
(9%)
1
(9%)
10
(27%)
29
(24%)
1
(10%)
33
(49%)
3
(27%)
24
(35%)
203
(28%)
Dirt:12
(21%)
75
(78%)
40
(54%)
3
(50%)
1
(50%)
6
(37%)
68
(70%)
4
(80%)
29
(46%)
3
(50%)
20
(45%)
261
(56%)