Летние сборы команд вузов-участников Чемпионата Мира по программированию

Петрозаводск-2013

Yandex
 

Day 01
  
Day 02
  
Day 03
  
Day 04
  
Day 05
  
Day 06
  
Day 07
  
Day 08
  
Day 09
  

Day 4: Comenius U Problems Selection by Michal Forisek, Tuesday, August 27, 2013

Last success: 04:57:28, Kiev NU BZFlags: Nagin, Tverdokhleb, Yedemskiy, problem E
Last submit: 04:59:58, Moscow SU SG: Dubinin, Mokin, Sadkov, problem H

PlaceTeam nameA
29/89
B
31/41
C
20/30
D
3/32
E
18/70
F
32/100
G
29/56
H
1/11
I
0/4
J
5/7
K
14/92
TotalTimeDirtRatingSE
1.
SPb NRU ITMO: Korotkevich
+
0:42
+
0:28
+
1:48
+1
3:24
+
2:15
+
0:08
+
0:18
-
-2
4:58
+
4:11
+
1:23
990110%200.000.39
2.
Moscow SU Tapirs: Evstropov, Omelyanenko, Pyaderkin
+1
1:31
+
0:16
+
2:19
+
4:19
+
2:35
+1
1:00
+1
0:51
-
-1
4:59
+
3:17
+2
3:32
9128335%193.940.39
3.
SPb SU 4: Egorov, Kunyavskiy, Suvorov
+1
1:06
+
0:48
+
2:30
+2
4:51
+1
1:13
+
0:23
+
1:36
-
-
+
4:24
+1
4:08
9136435%188.240.39
4.
SPb SU Angry Muffin: Andreev, Smykalov, Sokolov
+
1:22
+
0:51
+
1:40
-3
4:39
+
2:07
+1
0:41
+
1:21
-3
4:59
-
+
3:39
+
2:36
888011%162.540.33
5.
Moscow SU Trinity: Akhmedov, Gorbunov, Shlyunkin
+1
0:54
+
0:22
+1
3:40
-
+
2:23
+
0:14
+1
1:29
-
-1
4:58
+
4:45
+1
1:42
8101333%158.020.33
6.
Moscow IPT The Sun: Chebanov, Mashrabov, Rukhovich
+1
1:45
+2
1:50
+
3:49
-
+
2:52
+1
0:27
+2
0:44
+2
4:26
-
-
+4
2:58
8137460%153.750.34
7.
Nizhny Novgorod SU: Epifanov, Krivonosov
+
1:13
+1
0:28
+
1:59
-6
4:59
+
1:34
+1
0:14
+
0:48
-
-
-2
3:56
+
3:14
761222%130.990.25
8.
SPb NRU ITMO 1: Minaev, Vasiliev
+
1:54
+1
0:44
+
4:02
-
+1
2:45
+
0:24
+1
1:01
-
-
-
+2
4:31
7102541%127.640.25
9.
SPb SU Canyon: Karpov, Pyshkin, Ryazanov
+3
2:23
+
1:14
+
3:16
-
+
3:50
+
0:30
+
1:08
-
-
-
+5
4:49
7119153%124.440.25
10.
Kiev NU BZFlags: Nagin, Tverdokhleb, Yedemskiy
+3
4:01
+
0:39
+
1:22
-
+11
4:57
+3
0:22
+
1:03
-
-
-
+2
2:49
7129673%121.410.25
11.
Saratov SU 1: Agapov, Chumachenko, Fefer
+1
1:07
+
0:19
+
2:50
-
+
2:04
+3
0:27
+
0:41
-
-
-
-6
4:56
653140%101.590.20
12.
SPb SU is a ball: Gordeev, Sayfutdinov, Simonov
+
1:21
+
0:45
+
3:09
-
+1
2:48
+
0:26
+1
1:07
-
-
-
-5
4:59
661725%99.220.20
13.
Kharkiv NU SobolevTeam: Sobolev, Sobolev
+4
2:09
+
0:24
+
3:25
-5
4:59
+3
1:41
+
0:14
+
0:30
-
-
-
-
664653%96.970.20
14.
Saratov SU 2: Gusarov, Kudryashov, Kudasov
+2
1:48
+1
1:08
+
3:42
-
+
2:49
+1
0:32
+
0:48
-
-
-
-10
4:59
673040%94.810.20
15.
Moscow SU SG: Dubinin, Mokin, Sadkov
+3
2:31
+1
0:25
+1
2:28
-
-
+
0:48
+
0:55
-5
4:59
-
-
+1
3:40
676850%92.750.22
16.
Moscow IPT Zzyzx: Krasnoperov, Smirnov, Tikhomirov
+1
0:23
+
0:50
+1
2:32
-
+2
4:54
+1
1:17
+
1:30
-
-
-
-2
4:56
679045%90.780.20
17.
Petrozavodsk SU 1: Filyov, Ioffe, Shapovalov
+4
1:38
+
0:47
+
3:46
-
-4
4:59
+3
0:28
+
1:52
-
-
-
+1
2:29
682457%88.890.22
18.
Moscow SU Serenity: Kharitonov
+5
4:04
+
1:05
-
-
+
4:51
+
1:35
+2
2:27
-
-
-
+
3:50
6121653%87.070.23
19.
Moscow IPT Ababahalamaha: Babanin, Dmitriev, Ostanin
+2
1:38
+1
0:48
-2
4:59
-
+3
3:53
+
0:30
+2
1:03
-
-
-
-7
4:54
563361%71.110.16
20.
Novosibirsk SU: Beloshapko, Stenenko, Zaytsev
+1
1:43
+
0:53
+
3:53
-
-
+1
1:06
+
2:23
-
-
-
-4
4:38
564128%69.720.15
21.
Altai STU: Golovin, Kazantsev, Kostin
+2
1:27
+
0:58
+1
3:51
-1
4:48
-7
4:20
+2
0:31
+2
1:50
-
-
-
-
565858%68.380.15
22.
Moscow SU Acaso: Doykov, Korovin, Volnov
+
1:39
+
0:28
-1
4:57
-
-
+2
0:50
+1
1:26
-
-
-
+4
4:24
566958%67.090.18
23.
SPb NRU ITMO 3: Garder, Kovsharov, Vedernikov
+1
2:10
+
1:20
-1
2:54
-
+
4:35
+5
0:45
+
1:11
-
-
-
-
572354%65.840.16
24.
SPb NRU ITMO 2: Demyanyuk, Komarov, Krotkov
+4
1:59
+
1:06
+
4:35
-
-4
3:17
+2
1:18
+2
1:58
-
-
-
-10
4:59
581861%64.650.15
25.
NRU HSE Viral Team: Alipov, Kouprin
+
1:28
+
1:08
-
-
-2
4:59
+
0:20
+
0:32
-
-
-
-
42100%50.790.08
26.
Belarusian SU Bronze team: Gritskevich, Kolesov, Nekrashevich
+
1:32
+1
1:12
-1
4:17
-
-1
4:58
+3
0:46
+
0:39
-
-
-
-2
3:47
433250%49.900.08
27.
Moscow ISIS: Bulatov, Kofman, Krokhina
+3
2:17
+2
1:22
-
-
-6
4:48
+2
0:58
+1
1:13
-
-
-
-
451166%49.040.08
28.
Ural FU 1: Merkuryev, Mukhametyanov, Krasnoselskikh
+1
2:15
+
2:01
-1
3:59
-
-6
4:59
+1
0:31
+1
2:54
-
-
-
-5
3:39
452142%48.210.08
29.
Ural FU 2: Ageev, Borozdin, Kuchumov
+3
2:45
+
1:06
-
-
-
+1
1:16
+
2:29
-
-
-
-
453750%47.410.08
30.
Kazakh-British TU: Dyussenaliev, Satybaldiev, Utkelbaev
-8
3:04
+
0:50
-
-
-
+1
0:27
-4
4:21
-
-
-
-4
4:30
29833%23.320.05
31.
Orel STU: Dobrikov, Gasilov, Yakovlev
-4
4:54
+
2:08
-
-
-
+1
1:02
-6
4:58
-
-
-
-
221133%22.940.05
32.
Petrozavodsk SU 3: Alkin, Ermolin, Serkova
-1
3:30
-
-
-11
4:48
-
+8
4:12
-
-
-
-
-
141288%11.290.03
33.
Petrozavodsk SU 2: Gorodyskiy, Kukushkin, Podkopaev
-
-
-
-
-
-24
4:59
-
-
-
-
-
000%0.000.00
Submits sent:894130327010056114792532
Accepted:29
(32%)
31
(75%)
20
(66%)
3
(9%)
18
(25%)
32
(32%)
29
(51%)
1
(9%)
0
(0%)
5
(71%)
14
(15%)
182
(34%)
Dirt:47
(61%)
10
(24%)
4
(16%)
3
(50%)
22
(55%)
44
(57%)
17
(36%)
2
(66%)
0
(0%)
0
(0%)
23
(62%)
172
(48%)
Wrong Answers:57
(64%)
6
(14%)
8
(26%)
11
(34%)
48
(68%)
53
(53%)
23
(41%)
10
(90%)
3
(75%)
1
(14%)
36
(39%)
256
(48%)
Time Limits:0
(0%)
1
(2%)
2
(6%)
12
(37%)
0
(0%)
0
(0%)
2
(3%)
0
(0%)
0
(0%)
1
(14%)
34
(36%)
52
(9%)
Run-Time Errors:0
(0%)
3
(7%)
0
(0%)
4
(12%)
2
(2%)
12
(12%)
2
(3%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
4
(4%)
27
(5%)
Presentation Errors:0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
1
(1%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
1
(25%)
0
(0%)
0
(0%)
2
(0%)
Memory Limits:0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
1
(3%)
0
(0%)
1
(1%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
2
(2%)
4
(0%)