Летние сборы команд вузов-участников Чемпионата Мира по программированию

Петрозаводск-2009

 

Day 01
  
Day 02
  
Day 03
  
Day 04
  
Day 05
  
Day 06
  
Day 07
  
Day 08
  
Day 09
  

Petr, Michael_Levin and NSI Contest (aka Petr Mitrichev Contest 5), Saturday, August 29, 2009

Last success: 04:59:48, MSU SE: Deviatov, Minaylov, Popelyshev, problem I
Last submit: 04:59:57, Saratov SU #2: Ivanov, Rakhov, Kreys, problem G

PlaceTeam nameA
28/81
B
3/17
C
35/40
D
2/24
E
1/2
F
34/50
G
4/11
H
22/96
I
15/39
J
34/53
K
21/109
TotalTimeDirtRatingSE
1.
SPb IFMO 1: Buzdalov, Isenbaev, Kapun
+1
0:32
-2
4:44
+
0:47
+1
3:47
-
+
0:19
+2
4:31
+1
3:41
+4
2:49
+
0:11
+
1:06
9124750%200.000.38
2.
Saratov SU #1: Bondarenko, Matov, Pak
+
0:24
-4
4:59
+
0:36
-
-
+
0:16
+
3:29
+1
1:19
+
2:08
+
0:32
+
1:39
864611%172.390.31
3.
MSU Unpredictable: Gusakov, Kornakov, Razenshtein
+
0:05
-
+
0:19
+4
4:45
-
+
0:14
-
+
0:54
+
4:14
+
0:31
+1
1:34
885938%167.320.32
4.
Tokyo U HITOCry: Akiba, Kitagawa, Iwata
+3
0:59
+1
4:30
+
1:16
-
-
+
0:15
+
3:47
+1
0:53
-6
4:57
+
1:11
+2
2:14
8104946%162.540.35
-
Mirzayanov, Samsonov, Stankevich
+1
1:04
-
+
0:30
-
+
4:09
+1
0:36
-
+1
2:47
+1
3:33
+
0:52
+3
2:09
8108446%  
5.
PetrSU Wx: Denisov, Nikolaevskiy, Nikolaevskiy
+4
1:37
-2
4:06
+
0:41
-
-
+
0:07
+1
4:47
+1
1:50
+
2:36
+
0:50
+3
4:01
8117352%158.020.31
6.
Ural SU Wine: Burmistrov, Dublennykh, Kurpilyanskiy
+
1:18
+1
4:57
+
0:42
-
-
+
0:37
-
+5
2:58
+1
3:43
+1
0:31
+2
2:31
8124255%153.750.31
-
SPb SU Burunduchki: Davydov, Kopeliovich, Petrov
+
0:17
-
+
0:42
-7
4:59
-
+1
0:06
-1
4:42
+1
1:09
+
1:39
+1
0:31
+
1:03
738930%  
7.
SPb IFMO 2: Akhi, Bannykh, Poromov
+
1:10
-
+
0:24
-
-1
3:42
+
0:35
-1
4:59
+1
2:04
+1
3:10
+1
0:41
+1
1:03
762936%130.990.23
8.
SPb SU Drink Less: Antipov, Levin[, Smirnov]
+1
1:06
+
4:03
+
0:26
-
-
+
0:20
-
+1
1:51
-
+
0:44
+1
2:44
773630%127.640.28
9.
SPb IFMO 3: Kever, Melnikov, Nosenko
+
1:22
-1
4:51
+
1:36
-
-
+
0:22
-
+1
3:07
+1
4:27
+
0:49
+1
2:05
789230%124.440.23
10.
Saratov SU #2: Ivanov, Rakhov, Kreys
+4
3:00
-
+
0:26
-
-
+
0:11
-2
4:59
+3
2:53
+1
4:39
+
0:24
+
4:17
7111353%121.410.23
11.
Tavrida NU #1: Barinov, Barykin, Milanin
+4
3:19
-
+
0:32
-
-
+1
0:22
-
+7
4:48
+1
4:21
+
0:25
+1
2:28
7125766%118.520.23
12.
MSU SE: Deviatov, Minaylov, Popelyshev
+
0:38
-
+
0:18
-
-
+
0:48
-
+6
3:34
+
4:59
+
0:29
-12
4:32
676950%99.220.20
13.
Belarusian SU #2: Tolstikov, Lobanov, Udovichenko
-4
4:54
-
+
0:59
-
-
+
0:15
-
+2
4:06
+1
4:29
+
0:38
+1
1:47
681740%96.970.23
14.
Belarusian SU #1: Pronin, Rudol, Tikhon
+2
2:14
-3
4:59
+
0:43
-
-
+1
0:28
-
+4
3:24
-
+
0:39
+2
4:33
690360%94.810.17
15.
Novosibirsk SU: Sorokin, Atuchin, Kurtov
+2
0:30
-
+
0:25
-
-
+
0:40
-
+12
2:51
-3
4:37
+
1:44
+3
3:43
693573%92.750.17
16.
Ufa SATU TurtleCommander: Lezhankin, Ripatti, Gumerov
+1
0:36
-
+
2:37
-
-
+
1:26
-
+2
4:06
-
+
1:47
+4
4:45
6106053%90.780.17
17.
Ufa SATU TeamSonic: Akhmetzyanov, Maryin, Nefedov
+5
3:50
-
+
1:56
-
-
+1
0:30
-
+
4:55
-
+
0:44
+2
3:56
6111457%88.890.17
18.
SPb SU #2: Serebryakov, Vorobyov, Zemlyanskiy
+
0:23
-
+
1:01
-
-
+
0:38
-
-
+
4:02
+
0:57
-3
3:09
54230%72.560.17
19.
MSU Cubic: Kumok, Kolesnichenko, Tikhomirov
+2
0:37
-
+
0:46
-
-
+1
0:29
-
-
+3
3:28
+
0:48
-11
4:59
549154%71.110.17
20.
Samara SAU Z7DA: Drozdov, Egorov, Semushin
+
1:15
-
+
1:25
-
-
+
0:45
-
-1
4:56
-
+2
2:00
+
3:32
558028%69.720.13
21.
NNSU Top Lamers: Shmelev, Matrosov
+3
1:45
-
+
1:04
-
-
+
0:23
-
+3
4:23
-
+1
0:43
-3
4:59
563958%68.380.13
22.
APTU RAS: Mishunin, Sokolov, Yaroslavtsev
+1
4:02
-
+
0:15
-
-
+2
2:06
-
-8
4:59
-
+
0:36
+1
2:44
566444%67.090.13
23.
PetrSU Quad-FX: Basunkov, Fedulin, Filippov
+3
1:51
-
+
0:43
-
-
+
0:26
-
+6
4:54
-
+
1:23
-3
4:05
574064%65.840.13
24.
Orel STU #1: Kouprin, Vetrov
+1
4:12
-
+2
0:47
-
-
+2
1:03
-
-
-
+1
1:26
+3
4:09
587964%64.650.13
25.
Ural SU Beer: Fominykh, Pervukhin, Rubinchik
+1
1:44
-
+
1:53
-
-
+3
1:26
-
+4
4:46
-
+1
4:10
-6
4:58
5102164%63.490.13
26.
SPb SU #3: Avdyukhin, Knop, Merabishvili
+
0:38
-
+
0:18
-
-
+1
3:17
-
-
-
+
0:57
-4
3:50
433120%49.900.06
27.
MIPT ReFine: Vlasov, Gimadeev, Shishkin
+
1:13
-
+1
1:57
-
-
+
3:46
-
-
-1
4:59
+3
3:37
-
471350%49.040.06
28.
Rybinsk SAAT #2 GG: Kiselev, Mirzoyan, Mirzoyan
-2
1:48
-
+
1:01
-
-
+
0:23
-
-2
4:28
-
+
0:49
-5
4:37
31340%36.160.02
29.
Orel STU #2: Batranin, Kvasov, Tarasov
-5
4:53
-
+
1:00
-
-
+
0:52
-
-
-
+1
1:58
-1
3:28
325125%35.560.02
30.
Vyatka SU: Vyaznikov, Stolbova, Chistyakov
-
-
+
0:35
-
-
+
2:25
-
-
-
+
1:46
-9
4:35
32860%34.970.02
31.
Altai STU #1: Esipenko, Izbyshev, Boychenko
-
-
+
1:16
-10
4:15
-
+
2:54
-
-
-
+2
0:43
-
333440%34.410.02
32.
Petrozavodsk School IL-2: Ioffe, Lagunov
-3
4:53
-
+1
1:03
-
-
+2
3:45
-
-
-
+5
3:23
-
365272%33.860.02
33.
Purdue U Cheburashka: Datbayev, Suleimenov
-
-
+1
3:31
-
-
-
-
-
-
-
-
123150%11.110.00
Submits sent:8117402425011963953109522
Accepted:28
(34%)
3
(17%)
35
(87%)
2
(8%)
1
(50%)
34
(68%)
4
(36%)
22
(22%)
15
(38%)
34
(64%)
21
(19%)
199
(38%)
Dirt:39
(58%)
2
(40%)
5
(12%)
5
(71%)
0
(0%)
16
(32%)
3
(42%)
63
(74%)
14
(48%)
19
(35%)
31
(59%)
197
(49%)
Wrong Answers:45
(55%)
7
(41%)
4
(10%)
13
(54%)
0
(0%)
8
(16%)
7
(63%)
34
(35%)
5
(12%)
16
(30%)
32
(29%)
171
(32%)
Time Limits:4
(4%)
7
(41%)
1
(2%)
2
(8%)
1
(50%)
1
(2%)
0
(0%)
39
(40%)
14
(35%)
2
(3%)
31
(28%)
102
(19%)
Run-Time Errors:4
(4%)
0
(0%)
0
(0%)
2
(8%)
0
(0%)
3
(6%)
0
(0%)
1
(1%)
4
(10%)
1
(1%)
17
(15%)
32
(6%)
Presentation Errors:0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
5
(20%)
0
(0%)
2
(4%)
0
(0%)
0
(0%)
1
(2%)
0
(0%)
0
(0%)
8
(1%)
Memory Limits:0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
2
(4%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
7
(6%)
9
(1%)