XI Кубок Главы Республики Карелия по программированию
Зимние сборы команд вузов-участников Чемпионата Мира по программированию

Петрозаводск-2014

Yandex
 

Day 01
  
Day 02
  
Day 03
  
Day 04
  
Day 05
  
Day 06
  
Day 07
  
Day 08
  
Day 09
  

Day 3: Jagiellonian U Contest, Wednesday, January 29, 2014

Last success: 04:58:53, Tashkent br of MSU: Bistrigova, Mirolimjonov, Sitdikov, problem B
Last submit: 04:59:59, Petrozavodsk SU 1: Filev, Ioffe, Shapovalov, problem D

PlaceTeam nameA
0/16
B
32/176
C
17/194
D
23/176
E
43/196
F
47/144
G
50/110
H
27/71
I
13/54
J
4/61
K
2/20
TotalTimeDirtRatingSE
1.
Warsaw U: Blasiok, Kociumaka, Ocwieja
-
+
0:09
+2
0:59
-4
4:58
+1
0:59
+1
1:44
+
0:21
+1
1:30
+
3:19
+2
3:27
+1
3:57
9114847%200.000.49
2.
Moscow SU Trinity: Akhmedov, Gorbunov, Shlyunkin
-
+
0:34
+3
2:24
+1
4:08
+
1:19
+
0:38
+1
0:10
+1
4:41
+4
3:21
-
+3
4:52
9159159%195.920.45
3.
Moscow SU Tapirs: Evstropov, Omelyanenko, Pyaderkin
-
+
0:42
+4
3:38
+
4:10
+
0:34
+1
1:09
+
0:10
+1
2:58
+5
4:25
-4
4:59
-
8129057%170.670.38
4.
SPb NRU ITMO 1: Bardashevich, Minaev, Vasilyev
-
+2
4:16
+3
4:39
+3
4:09
+1
0:38
+
0:54
+
0:43
+1
1:02
+
1:54
-1
2:18
-
8129855%167.320.38
5.
SPb NRU ITMO tourist: Korotkevich
-
+4
2:32
+2
4:13
+1
2:12
+
0:09
+1
0:39
+
0:14
-1
2:43
+1
3:13
+5
4:57
-
8137063%164.100.44
6.
Moscow IPT Ababahalamaha: Babanin, Dmitriev, Ostanin
-
+
4:35
+2
3:38
+2
2:51
+1
0:41
+2
1:57
+3
1:19
+
1:59
+1
3:33
-
-
8145657%161.010.38
-
Zhukov Team: Karpov, Kopeliovich, Zhukov
-
+3
2:37
+2
1:08
+
4:42
+7
3:01
+
1:14
+1
0:37
+
3:40
+1
4:02
-3
4:56
-
8154563%  
7.
Nizhny Novgorod SU: Epifanov, Krivonosov
-
+
1:45
+
1:33
+15
4:06
+
0:10
+
0:30
+
0:16
+
2:17
-7
4:59
-
-
794168%138.270.33
8.
Comenius U Godzilla: Belan, Fulla, Hozza
-
+3
3:50
+
1:33
+
4:09
+2
0:48
+1
0:47
+1
1:22
+2
2:40
-
-1
4:16
-
7109256%135.760.33
9.
SPb SU Trawa: Andreev, Pyshkin, Sokolov
-
+
0:45
-20
4:59
+1
3:55
+1
0:41
+
1:19
+1
1:05
-
+2
4:15
+1
4:33
-
7111646%133.330.41
10.
Kyiv NU BZFlags: Iedemskyi, Maksai, Tverdokhlib
-
-
+1
4:11
-11
4:59
+2
0:40
+1
2:12
+
0:15
+2
1:56
+4
4:20
+
2:31
-
7116858%130.990.44
11.
SPb SU 4: Egorov, Kunyavskiy, Suvorov
-
+1
3:33
-20
4:59
+3
3:46
+3
1:09
+
1:19
+2
1:06
+1
3:15
+1
2:49
-
-
7124061%128.740.34
12.
Izhevsk STU CynepMyTaHTbl: Burlakov, Smirnov, Sutygin
-
+5
3:10
+2
4:52
-24
4:59
+
1:23
+2
1:44
+
1:09
+3
2:50
+1
2:09
-
-
7130165%126.550.36
13.
Moscow SU SG: Cherepanov, Dubinin, Mokin
-
+9
4:58
+
2:25
+1
2:06
+1
0:44
+1
1:53
+1
1:43
+1
4:27
-
-12
4:45
-
7137966%124.440.33
14.
HSE NRU Viral Team: Alipov, Kolupaev, Kouprin
-
+6
2:52
+10
4:23
+8
3:03
+
0:42
+2
1:17
+
0:42
+
1:59
-
-3
2:21
-14
4:59
7142178%122.400.33
15.
Belarus SU abacaba: Gritskevich, Nekrashevich, Kolesov
-
+1
2:22
-6
4:59
+
1:18
+
0:51
+
0:27
+
0:16
+
4:26
-
-3
4:01
-
660314%103.230.27
16.
Kaunas TU 1: Ciakas, Kusas, Pranckaitis
-
+3
3:53
-1
4:19
+2
1:03
+
1:53
+
2:13
+
0:17
+
3:13
-3
4:58
-
-
685445%101.590.27
17.
Moscow IPT The Sun: Chebanov, Mashrabov, Rukhovich
-
-5
3:27
+1
2:02
+4
4:00
+1
0:56
+
1:29
+
1:24
+
2:52
-3
4:58
-4
4:55
-
688650%100.000.32
18.
Petrozavodsk SU 1: Filev, Ioffe, Shapovalov
-
+2
3:09
-
-9
4:59
+1
1:10
+1
2:43
+
0:14
+1
4:22
+1
3:43
-2
4:40
-
6104350%98.460.31
19.
Moscow IPT Zzyzx: Ivaschenko, Smirnov, Tikhomirov
-6
4:59
+2
4:27
-
+2
2:58
+1
1:40
+2
2:11
+
0:39
+1
3:53
-
-
-
6111157%96.970.27
20.
Saratov SU 1: Agapov, Fefer, Kudasov
-1
4:56
+3
2:45
-
+3
3:36
+2
2:04
+3
3:11
+
0:20
-1
4:57
+2
4:07
-2
4:56
-
6122668%95.520.32
21.
Moscow IPT Buton: Golovanov, Kiyan, Savinov
-
-
+1
2:25
+2
4:20
+3
1:39
+5
3:26
+1
0:35
+1
4:42
-
-
-
6128968%94.120.32
22.
SPb NRU ITMO 2: Rubanenko, Podtelkin, Zban
-
+3
3:54
-6
2:52
+1
4:20
+
1:03
+2
0:51
+
0:39
-3
4:58
-2
4:49
-1
2:49
-
576954%77.290.24
23.
Odessa NU 1 2/3: Monastyrshin, Polyakov, Sklyanchenko
-1
3:45
+3
1:45
-11
4:47
-
+1
2:32
+
1:27
+2
1:40
+1
3:05
-
-3
4:06
-
577158%76.190.22
24.
Moscow IPT Banana Motel: Pershakov, Turbin, Zhuk
-1
2:20
+1
4:27
+4
2:26
-6
4:58
+2
3:01
+
1:12
+1
0:40
-2
1:42
-
-2
4:34
-
586861%75.120.26
25.
International IT U: Bolshakov, Chzhen, Kutybaev
-1
4:33
-17
4:46
-
+1
0:35
+6
3:05
+3
2:52
+2
1:04
+
3:37
-
-
-
591470%74.070.25
26.
Tashkent br of MSU: Bistrigova, Mirolimjonov, Sitdikov
-1
3:18
+11
4:58
-
+2
2:05
+1
1:44
+
1:58
+
0:18
-2
3:13
-3
3:58
-
-
594473%73.060.24
27.
SPb SU Silver Marriage: Gulikov, Logunov, Riazanov
-
+1
3:16
-12
4:59
-
+
2:00
+7
2:29
+
0:46
+3
4:49
-
-
-
5102368%72.070.22
28.
Nazarbaev U: Dikhanov, Kanapin, Zhaxybay
-
-
-
+
4:10
+4
1:45
+1
3:47
+
0:37
+1
4:51
-
-
-
5103254%71.110.25
29.
Novosibirsk SU 1: Beloshapko, Stenenko, Zaytsev
-
+3
4:18
-
-8
4:59
+9
3:51
+2
1:45
+
0:50
+
4:11
-
-4
3:58
-
5117673%70.180.22
30.
Moscow AI 1: Belousov, Safonov, Yushchenko
-
+5
4:13
-2
4:58
-
+6
3:00
+14
3:23
+3
0:48
+1
3:53
-
-
-
5149885%69.260.22
31.
Moscow I of Steel and Alloys 1: Kofman, Lopukhov, Ovchinkin
-
+2
2:12
-
-3
4:09
+
3:04
+
2:13
+
0:27
-1
4:59
-
-
-
451833%54.700.16
32.
Ural FU 3: Ageev, Kungurtsev, Sivukhin
-1
4:37
+1
2:17
-
-11
4:58
+
0:57
+2
4:12
+1
0:42
-1
2:58
-
-
-
456850%54.010.16
-
Kyiv NU: Ignatenko
-1
4:59
+2
2:37
-21
4:59
-
+7
2:12
+
1:23
+1
0:21
-
-
-
-
459471%  
33.
SPb NRU ITMO 3: Belonogov, Krasnokutskiy, Peresadin
-
+6
2:52
-
-4
2:32
+1
1:01
+2
1:50
+2
1:41
-2
4:00
-
-
-
466573%53.330.16
34.
Ural FU 2: Borozdin, Danilyuk, Kuchumov
-
-3
4:53
+1
2:09
-
-10
4:59
+1
1:11
+
2:48
+2
4:05
-
-
-
469450%52.670.31
35.
Latvia U: Senko, Vihrovs, Vilcins
-
+
3:13
-
-
-11
4:56
+
2:36
+1
1:30
+
4:31
-
-
-
473220%52.030.24
36.
Belarus SU Air Penguins: Paliyevits, Shaftsialevich, Sokal
-
+8
4:55
-10
4:58
-8
3:46
+7
3:14
+
1:54
+2
0:50
-
-
-
-
499580%51.410.16
37.
Saratov SU 2: Gusarov, Kudryashov, Los
-
-12
4:59
-6
4:50
-6
4:08
+
1:21
+
1:39
+
0:53
-
-
-2
1:01
-
32340%38.100.08
38.
Yaroslavl SU: Krainov, Kolobov, Pikas
-
-
-
-
+
1:58
+
1:09
+4
2:04
-2
3:50
-
-
-
339257%37.650.08
39.
Ural FU 1: Krasnosel'skikh, Merkuriev, Mukhametianov
-1
2:31
-2
2:16
-15
4:59
-
+5
3:53
+
0:34
+
0:45
-3
4:30
-
-2
1:41
-
341362%37.210.08
40.
SPb SU is a ball: Gordeev, Simonov, Sayfutdinov
-
-5
4:35
-3
4:44
-
+6
4:57
+6
3:57
+
0:13
-
-
-
-
378780%36.780.08
41.
Moscow SU Nrise: Adimov, Agulenko, Shapovalov
-
-
-
+6
2:54
-5
3:37
+14
3:19
+1
0:42
-2
3:47
-
-
-
383687%36.360.22
42.
Moscow I of Steel and Alloys 2: Krokhina
-
-1
4:57
-
-
+8
3:18
+3
4:14
+5
1:45
-
-
-
-
387884%35.960.08
43.
Novosibirsk SU 2: Andreenko, Geydarov, Seredkin
-
-
-
-
+9
4:56
+4
4:46
+4
2:51
-
-
-
-
3109485%35.560.08
44.
Rybinsk SATU: Bolotin, Kamenko, Skrynnik
-
-
-
-
-2
4:42
+
3:05
+1
1:40
-
-
-
-
230533%23.440.05
45.
Altai STU: Golovin, Kostin, Nikitin
-
-7
4:52
-
-
-12
3:42
+
2:37
+3
1:53
-
-
-
-
233160%23.190.05
46.
SPb NRU ITMO 4: Gorokhov, Philippov, Zamyatin
-2
3:28
-2
0:46
-1
4:03
-
+10
3:28
-7
4:58
+2
2:16
-
-
-
-
258585%22.940.09
47.
Petrozavodsk SU 2: Ermishin, Krasnov, Starkov
-
-
-4
4:56
-
-
-
+3
2:22
-
-
-
-
120275%11.350.02
48.
Petrozavodsk SU Apelsinchik: Ermolin, Serkova, Shilovich
-
-
-1
1:25
-1
1:38
-
-3
4:58
+10
3:21
-
-
-
-
140190%11.230.02
49.
Petrozavodsk SU 3: Gorodysky, Kukushkin
-
-
-
-
-4
2:50
-3
4:57
-1
1:10
-
-
-
-
000%0.000.00
Submits sent:16176194176196144110715461201218
Accepted:0
(0%)
32
(18%)
17
(8%)
23
(13%)
43
(21%)
47
(32%)
50
(45%)
27
(38%)
13
(24%)
4
(6%)
2
(10%)
258
(21%)
Dirt:0
(0%)
90
(73%)
38
(69%)
58
(71%)
109
(71%)
84
(64%)
59
(54%)
24
(47%)
23
(63%)
8
(66%)
4
(66%)
497
(65%)
Wrong Answers:11
(68%)
55
(31%)
70
(36%)
65
(36%)
109
(55%)
41
(28%)
36
(32%)
37
(52%)
32
(59%)
43
(70%)
15
(75%)
514
(42%)
Time Limits:2
(12%)
82
(46%)
80
(41%)
87
(49%)
28
(14%)
48
(33%)
12
(10%)
5
(7%)
7
(12%)
6
(9%)
1
(5%)
358
(29%)
Run-Time Errors:3
(18%)
6
(3%)
15
(7%)
1
(0%)
12
(6%)
3
(2%)
7
(6%)
1
(1%)
2
(3%)
7
(11%)
2
(10%)
59
(4%)
Presentation Errors:0
(0%)
0
(0%)
2
(1%)
0
(0%)
1
(0%)
1
(0%)
1
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
5
(0%)
Memory Limits:0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
1
(0%)
0
(0%)
1
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
0
(0%)
2
(0%)