PetrSU
Летние сборы команд вузов-участников Чемпионата Мира по программированию

Петрозаводск-2018

Workshop
Yandex
 

Day 01
  
Day 02
  
Day 03
  
Day 04
  
Day 05
  
Day 06
  
Day 07
  
Day 08
  
Day 09
  

Day 5: OpenCup Onsite, Warsaw U Contest

Last success: 04:58:00, Belarusian SU 1 (Kim, Lukyanov, Rak), problem G
Last Submit: 04:59:59, Petrozavodsk SU 1 (Evstafeev, Remeslennikov, Titov), problem K

PlaceTeam nameA
45/57
B
20/226
C
34/86
D
3/32
E
1/11
F
10/37
G
29/119
H
1/10
I
33/67
J
3/11
K
24/68
TotalTimeDirtRatingSE
-
* Past Glory (Korotkevich, Minaev, Vasiliev)
+1
0:10
+
2:37
+1
1:17
-7
5:00
+1
3:15
+
0:34
+
0:45
-
+
2:01
+
4:09
+
1:45
9105325%  
-
SPb Havka-Papstvo (Kopeliovich, Kunyavsky, Mavrin)
+
0:27
+2
0:22
+1
2:23
+
4:35
-
+1
3:33
+1
1:11
-
+
1:53
+2
4:49
+
1:50
9140343%  
1.
NNSU+HSE Almost Retired (Danilyuk, Kalinin)
+
0:05
+
1:57
+
1:43
+2
4:28
-3
5:00
+
1:25
+2
2:55
-
+
2:30
-
+2
1:01
8108442%200.000.46
2.
Moscow SU: Red Fanta (Ipatov, Makeev, Reznikov)
+
0:05
+2
3:50
+
2:26
-
-1
3:54
+3
1:04
+3
2:07
+4
4:51
+1
2:18
-
+
1:27
8134861%194.290.47
-
* Petr Team (Mitrichev, Kornakov, Abella)
+
0:08
+
2:14
+
3:15
-
-2
5:00
+1
4:22
+6
3:14
-
+2
4:06
+1
3:04
+
4:27
8169055%  
3.
Moscow IPT: Shock Content (Belykh, Sergunin, Stepanov)
+
0:13
+1
2:41
+
0:40
-14
5:00
-
+
3:43
+1
1:55
-
+
3:08
-
+
1:31
787122%165.280.39
-
* MIPT: Cryptozoology (Ostanin, Golovanov, Uvarov)
+1
0:07
+1
4:38
+
1:27
+1
3:10
-
-
+
1:00
-
+
1:43
-
+
2:50
795530%  
-
* MIPT: Tikhomirov
+
0:20
+6
4:48
+1
1:27
-
-2
3:46
+
3:32
+
0:51
-
+
2:19
-
+2
2:02
7109956%  
-
* AIM Tech 1 (Gimadeev, Semenov, Savinov)
+
0:20
+2
2:26
+
2:24
-5
5:00
-
+
3:00
+4
1:55
-
+
4:21
-
+1
3:46
7123250%  
-
* ITMO U + SCH (Gainullin, Morozov, Zban)
+
0:05
+1
1:19
+
1:23
-
-
-14
5:00
+
0:28
-5
4:14
+
1:48
-
+
2:40
648314%  
4.
Zhejiang U: Legilimens (Chen, Ye, Liu)
+
0:15
+5
1:51
+
2:15
-
-
-
+
1:09
-
+1
3:26
-
+1
2:49
684553%137.840.33
5.
Zhejiang U (Jiang, Liu, Yan)
+
0:15
+3
4:44
+
1:52
-
-
+
2:36
+2
1:19
-
-2
5:00
-
+1
4:13
6101950%134.210.41
6.
Moscow SU NoNames (Chunaev, Kalendarov, Koshelev)
+
0:14
+4
3:43
+1
1:16
-
-
-
+1
2:00
-
+3
2:14
-
+1
4:15
6102262%130.770.33
7.
SCH_Moscow AESC (Lifar, Romanov)
+1
0:14
+5
4:39
+
2:07
-
-
-
+
1:25
-
+
4:08
-
+3
3:14
6112760%127.500.33
8.
SPb ITMO University 1 (Budin, Yakutov, Tsaplin)
+
0:13
+4
4:58
+
2:25
-
-
-
+2
1:53
-
+2
4:09
-
+1
4:00
6123860%124.390.33
9.
Belarusian SU 1 (Kim, Lukyanov, Rak)
+
0:17
+
1:11
+
2:51
-
-
-
+14
4:58
-
+1
2:38
-
+
3:52
6124771%121.430.33
10.
Saratov SU 1 (Androsov, Dalabaev, Glazov)
+1
0:20
+13
4:50
+
2:08
-
-
-
+4
1:43
-
+
2:50
-
+
3:53
6130475%118.600.33
11.
SPb ITMO University 2 (Drozdova, Kirillov, Sayutin)
+
0:06
-5
4:42
+1
1:33
-
-
-3
5:00
+
0:33
-
+2
2:59
-
+2
3:42
563350%96.590.28
12.
SPb Abstract U (Labutin, Mahnev, Surkov)
+
0:09
-1
4:59
+
1:19
-
-
-4
4:23
+2
1:36
-
+
2:33
-
+1
3:57
563437%94.440.28
13.
Saratov SU 2 (Mescheryakov, Petrov, Piklyaev)
+1
0:19
-4
5:00
+1
2:15
-
-
-
+
1:26
-
+1
3:02
-
+
4:12
573437%92.390.28
14.
Latvia U 1 (Zajakins, Zajakins, Čivkulis)
+
0:15
-5
4:58
+
1:31
-
-1
4:38
-
+5
3:45
-
+2
3:22
-
+1
1:19
577261%90.430.28
-
* AIM Tech 2 (Safonov, Dmitriev)
+1
0:14
-4
5:00
+8
4:28
-
-
-
+1
1:42
-
+1
4:02
-
+1
3:01
5104770%  
15.
Moscow IPT: TMP (Kulkov, Machula, Semenov)
+
0:18
+23
4:47
+3
3:01
-
-
-
+
4:39
-
+3
0:59
-1
2:02
-8
5:00
5140485%88.540.30
16.
Petrozavodsk SU 2: Final Hz (Alkin, Ermolin, Kobeleva)
+
0:14
-
+
4:02
-
-
-
+
1:07
-
+
2:33
-
-
44760%69.390.23
17.
Kharkiv NU of RE (Aslandukov, Shanin, Vallas)
+
0:14
-1
1:05
+
3:50
-
-
-
+1
2:05
-
+
2:33
-
-1
4:38
454220%68.000.23
18.
SPb SU 2 (Filippov, Milshin, Zavarin)
+
0:12
-7
4:57
-
-
-
-
+2
1:39
-
+1
4:51
-
+2
2:44
466655%66.670.29
19.
IITU (Baimukanov, Chesnokov, Kuanyshbay)
+1
0:24
+2
1:52
+
3:05
-
-
-
-2
4:44
-
+1
4:41
-
-
468250%65.380.28
20.
SPb SU 3 (Gorbachev, Safonov)
+
0:17
-11
4:31
+3
2:32
-
-
-
+
4:09
-
-3
4:58
-1
0:48
+1
3:35
471350%64.150.28
-
* SPb SU: Gassa Team (Kazmenko)
+1
0:13
+1
3:03
+2
4:17
-
-
-
-
-
+1
4:53
-
-
484655%  
21.
Moscow ISIS (Mayorov, Romanov, Tarannikov)
+
0:54
-
+
3:45
-
-
-
-
-
+
3:12
-
-3
4:43
34710%47.220.19
22.
SPb SU 1 (Bochkov, Gaevoy, Makarov)
+
0:09
-14
2:49
-
-
-
+1
3:59
+4
2:21
-
-
-2
4:00
-
348962%46.360.39
23.
Altai STU (Ananiev, Fast, Lozhkina)
+
0:18
-4
1:40
+6
4:03
-
-
-
-
-
+
3:37
-1
0:16
-
359866%45.540.19
-
* Coach team (Abizyaev, Ripatti)
+
0:17
-18
4:59
-
-
-
-
+13
3:37
-
+1
4:15
-
-
376982%  
24.
Izhevsk STU Plushki (Bulatov, Tatarinov)
+
0:20
-
-
-
-
-
-11
5:00
-
+1
1:51
-
-
215133%29.820.15
25.
Tartu U (Nisumaa, Unt, Uustalu)
+
0:15
-4
4:21
-
-
-
-
-
-
+1
2:18
-
-3
4:44
217333%29.310.15
26.
Belarusian SU 2 (Grechiha, Melnichenka, Natalevich)
+
0:17
-2
5:00
+1
3:44
-
-
-
-
-
-
-
-
226133%28.810.14
27.
CTU (Bánhegyi, Choma, Vastl)
+
0:21
-
+1
4:57
-
-
-
-2
3:26
-
-
-
-7
4:36
233833%28.330.14
28.
Novosibirsk SU (Arkhipov, Matveev, Mokrousov)
+
0:25
-1
4:57
+2
4:41
-
-
-
-
-
-
-
-
234650%27.870.14
29.
Ufa SATU: Sashen'ka (Agishev, Kryukov, Valiev)
+1
0:23
-6
3:19
-
-
-
-
-5
5:00
-
+4
4:53
-
-
241671%27.420.15
30.
Petrozavodsk SU 1 (Evstafeev, Remeslennikov, Titov)
+
0:34
-
+8
4:04
-
-
-
-
-
-
-
-1
5:00
243880%26.980.14
31.
SCH_IITU (Sardarbekov, Satylkhanov)
+
0:17
-36
4:59
-
-
-
-
-
-
-
-
-
1170%13.280.02
32.
Far Eastern FU 1 (Blinov, Danilov, Zhikhareva)
+
0:21
-3
2:00
-
-
-
-
-2
4:13
-
-
-
-
1210%13.080.02
33.
Kazakh-British TU 1 (Akhanov, Kenen, Omarov)
+1
0:29
-4
3:55
-
-
-
-
-
-
-
-
-
14950%12.880.02
34.
Nazarbayev U 2 (Asmatullayev, Iyembergen, Khassen)
+1
0:37
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
15750%12.690.02
35.
Nazarbayev U 1 (Aitzhanov, Ilyassov, Manabayev)
+1
1:02
-
-12
5:00
-
-
-
-
-
-
-
-1
0:32
18250%12.500.02
-
* Valentin_E
-
-1
3:34
-
-
-
-
-
-
-
-
-
000%  
-
* SPb: Kopeliovich, Nigmatullin, Stankevich
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
000%  
-
* SCH_Petrozavodsk: Alekseev
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
000%  
Submits sent:572268632113711910671168724
Accepted:45
(78%)
20
(8%)
34
(39%)
3
(9%)
1
(9%)
10
(27%)
29
(24%)
1
(10%)
33
(49%)
3
(27%)
24
(35%)
203
(28%)
Dirt:12
(21%)
75
(78%)
40
(54%)
3
(50%)
1
(50%)
6
(37%)
68
(70%)
4
(80%)
29
(46%)
3
(50%)
20
(45%)
261
(56%)